Kjeragbolten – skalnatá nádhera nad Lysefjordem

 Většina turistů mířících k Lysefjordu se vydává na známou Preikestolen (Kazatelnu) a mnohdy netuší, že na druhém břehu fjordu se nachází Kjeragbolten – obrovský kamenný balvan zaklíněný mezi dvěma skalisky vysoko nad mořskou hladinou. Výprava k této úžasné dominantě však nepatří mezi ty snadné. Abyste se dostali k výchozímu bodu pěší túry musíte volit mezi variantou loď nebo auto. Rozhodnete-li se pro vyhlídkovou plavbu, pak si z hladiny fjordu prohlédnete právě útesy již zmíněné norské ikony – Preikestolen.

Lodí, která má poslední kotviště své plavby v malém přístavu na konci fjordu Lysebotn, lze převážet i automobily. Pravidelné lodní spoje vyplouvají ze Stavangeru a během své trasy zastavují také v Lauvvik a Forsand. Z „konečné“ - Lysebotnu vás už čeká velmi strmá silnička klikatící se na příkrých svazích levého břehu fjordu, po které se dostanete k hornímu parkovišti ve výšce téměř 700 metrů nad hladinou moře.

Kjeragbolten_ViaMarpi

Druhou variantou, jak se přiblížit k začátku turistické stezky – hornímu parkovišti, vede přes státní silnici číslo 45 a pokračuje odbočkou u Sinnes až nakonec k silnici Lysevegen, která vás provede srdcem pohoří Ørnaheia a Grytdalsheia. Posledních téměř třicet kilometrů vede po velmi úzké silnici s nutností opatrně se vyhýbat protijedoucím vozidlům. Odměnou vám budou krásné pohledy na řadu horských jezer.

Pěší trasa z parkoviště, kde se můžete občerstvit ve stylové restauraci, vám hned od samého začátku připraví na to, co vás při výstupu na Kjeragbolten bude čekat. Stezka vede z velké části po kamenných blocích s úseky osazené řetězovým zábradlím. Zajištěné pasáže však nejsou nijak nebezpečné, řetězy mají spíše napomáhat při prudších krocích v případě nepříznivého počasí s vlhkým a kluzkým povrchem nebo ve chvílích se sníženou viditelností k lepší orientaci v relativně méně přehledných místech. Přestože je cesta velmi dobře značená typickými červenými znaky ve tvaru velkého T, při soumraku nebo mlze by mohl být problém najít další značku.

Vzdálenostně se nejedná o nijak dlouhou trasu – necelých pět kilometrů, avšak díky technickým pasážím, převýšení (dvakrát kopec nahoru, jednou klesání) a nutnosti se v sezónu vyhýbat na úzkých místech a úsecích si časově na cestu k „šutru“ určitě naplánujte alespoň dvě hodiny a přibližně stejnou dobu na cestu zpátky. Budete-li se na Kjeragboltnu kochat a při větším počtu dalších turistů čekat frontu na váš snímek pózování na velmi vzdušném místě zaklíněného kamene, pak se vám celkový čas túry určitě ještě hodně prodlouží.

Za pěkného počasí budete odměněni nejen úchvatným pohledem z okrajů skalnatých útesů nad Lysefjordem, ale i jedinečnou scenérií nekonečných horizontů horských vrcholů. Celá lokalita kolem Lysefjordu patří spolu s Preikestolen k nejúžasnějším místům v Norsku. V oblasti najdete řadu DNT chat, ideálních míst k přenocování při vícedenních přechodech hor. Budete-li chtít spojit sportovní výkon s meditační atmosférou nedotčené přírody, pak vězte, že tahle oblast je pro vás jako dělaná.

Pro více informací se mrkněte na www.dovolenaNorsko.cz.