Fjord - jedno z mála norských slov, které zdomácnělo po celém světě. Označuje mořský záliv, který je úzký, hluboký a dlouhý, ohraničený strmými úbočími. Pokud je fjord širší, než delší, pak se jedná o tzv. "bukt" nebo "vik", což v norštině znamená záliv, zátoka. Všimněte si, že hodně norských místních názvů obsahuje jedno z těchto slov.
Malá část z norských fjordů ale skutečnými fjordy není. Jde buď o malá jezera, která ústí do větších, jako třeba Furnesfjorden u jezera Mjøsa, nebo o velké plochy připomínající fjordy (zvláště v kraji Østlandet). Příkladem "nefjordů" jsou třeba Tyrifjorden a Randsfjorden.
"Fjordy s velkým F"
Geirangerfjord
Nærøyfjord
Spolu s Geirangerfjordem druhý na seznamu UNESCO, kam přibyl teprve 14.7.2005. Jde o úzký záliv Aurlandsfjordu, který je ramenem největšího norského fjordu Sognefjorden. Jeho šířka je místy jen 250 metrů. Najdete ho v kraji Sogn og Fjordane.
{youtube}7QUy0VeYpHs{/youtube}
Sognefjord
Nejdelší a nejhlubší norský fjord, na délku měří 204 km a v nejhlubším bodě má hloubku 1308 metrů. Hned za grónským Scoresbysundet je druhým nejdelším fjordem na světě. Na svých cestách Norskem vás po něm převeze jeden z nejčastěji využívaných trajektů Hella - Vangsnes - Dragsvik nebo Lavik - Oppedal.
Hardangerfjord
Se svými 179 km délky je druhým nejdelším norským fjordem. Sahá až k úbočím Hardangerviddy, u města Odda.
Hjørundfjorden
Patří mezi nejkrásnější norské i světové fjordy, najdete ho u města Ørsta a Sykkylven, blízko Ålesundu. Fjord je obklopen vysokými horami, které nesou název Sunnmørsalpane. Odděluje se jako rameno od Storfjordu, který je společnou "matkou" i slavnějšího Geirangerfjordu.
Lysefjorden
Úzký a dlouhý fjord, nad jehož hladinou se tyčí 600 metrů vysoká a strmá skála. Její vrchol je ale placatý a v turistických průvodcích ji uvidíte často hned na prvních stranách. Jde o Prekestolen. Z této plošiny je vidět do širokého okolí a panoramatické snímky se dělají jedna radost. Cesta na tuto jedinečnou vyhlídku, která v sobě nese i dávku odvahy (protože na Prekestolenu nenajdete žádná zábradí), trvá asi 1,5 hodiny chůze z parkoviště.
Rarity mezi fjordy
Osterfjorden
Zvláštností je tím, že nemá konec. Pokud do něj vjedete, vrátíte se na jeho začátek. Obepíná totiž ostrov Osterøy nedaleko Bergenu.
Široké mořské zátoky
Oslofjorden, Trondheimsfjorden, Ryfylkefjorden nebo nejvýchodnější norský fjord Varangerfjorden. Všechny mají spíš charakter zálivu, než fjordu obepnutého vysokými horami.
Hafrsfjord
Jakési vnitrozemské malé moře, které je s oceánem spojeno přírodním průplavem. Podobně je tomu u jezera Nordåsvannet u Bergenu, které by se také dalo považovat za fjord, protože je naplněné mořskou vodou. Jezerem zůstáva proto, protože za jeho slanou vodu může umělý průplav, který jezero spojil s Grimstadfjordem.
Saltenfjord
Příroda obdařila tento fjord zajímavým přírodním úkazem zvaným Saltstraumen. Jedině tady, blízko města Bodø za polárním kruhem, uvidíte nejsilnější mořské proudy na světě. Může za ně příliv a odliv, který protéká úzkým, 3 km dlouhým průlivem. V nejužším bodě má šířku jen 150 metrů. Rychlost vody tu dosahuje až 40 km/hod. Úkaz se opakuje každých 6 hodin a trvá přibližně 2 hodiny (podle doby přílivu a odlivu).
{youtube}QifgPL--pG8{/youtube}