Preikestolen - místo, kde se vám tají dech

Úžas, respekt, strach, obdiv. Pokud chcete zažít všechny tyto pocity najednou, vystoupejte až sem. Na Preikestolen – skalní kazatelnu či plošinu. Jak chcete. Název není důležitý, ale ten pocit, který zažijete, ano. Ocitnete se 604 metrů nad modravým Lysefjordem a nic vás nedělí od volného pádu. Žádné zábradlí, žádní hlídači. Jen vy a úžasné scenérie. A tedy ještě asi další stovka lidí. Tohle je totiž nejnavštěvovanější místo v oblasti Ryfylke. A jedno z nejnavštěvovanějších přírodních lokalit Norska vůbec. V roce 2011 byl Preikestolen v hodnocení od CNN a Lonely Planet označen za jedno z nejúchvatnějších vyhlídkových míst na světě.

Preikestolen (angl. Pulpit Rock) je obrovský kvádrový skalní blok, který je vysunutý ze stěny a padá až dolů k třpytivé hladině 40 kilometrového fjordu. Vyhlídková skalní plošina má rozměry 25 x 25 metrů a vede k ní 4 kilometry dlouhá trasa s převýšením 350 metrů. Na vzhledu skalního bloku se zřejmě před 10 000 lety podílelo tání ledu.

preikestolen thumbTuristickým lákadlem se Preikestolen stal někdy kolem roku 1900. Tehdy mohutný skalní blok uviděl z paluby parníku Thomas Rundulf, nadšený sportovec a aktivní gymnasta, a jeho cíl příští výpravy byl jasný. Jeho výstup na Preikestolen se datuje jako počátek zdejšího turistického ruchu.

Výstup začíná dole na parkovišti v obci Strand. Najdete tu zázemí, včetně toalet. V roce 1949 byla vybudována chata Preikestolhytta, která návštěvníkům slouží jako záchytný bod. Nejlepší období na výstup je od dubna do října – kvůli počasí. Cestu zvládne téměř každý, není potřeba extra trénink. O tom svědčí i zástupy lidí, které tam po většinu roku proudí. Místo navštíví přes 200 tisíc lidí každý rok.

Nahoru vede značená skalní pěšina, po cestě je několik odpočinkových míst s krásnými výhledy, někde vedou dřevěné chodníčky, někde je potřeba překonat balvany, minete určitě několik jezer. Na cestu si vyhraďte 2 hodiny tam a 2 hodiny zpět. S sebou pití a jídlo, dobrou obuv a oblečení. A trochu odvahy. Přiblížit se k samému okraji není pro každého. Najdou se odvážlivci, kteří sedí na hraně a nohy jim volně visí dolů. Jiní se k okraji plazí po břiše a jen rychle nakouknou do hlubiny, jiní raději hlavu ani nesklání a drží se v pozadí.

Jak se tam dostat

Výchozím bodem je město Stavanger. Z Prahy létá přímá linka společnosti Norwegian. Ze Stavangeru je to k Preikestolen asi 30 kilometrů východním směrem. Použít musíte trajekt do městečka Tau. Z něj pak autobusem až na parkoviště pod Preikestolen. Linka navazuje na příjezdy trajektů, k Preikestolen jezdí ale jen v sezoně. Mimo sezónu zastavuje autobus pouze v Jørpelandu, který je od Preikestolenu vzdálen 9 km (říjen – duben).

Autem budete kopírovat stejnou trasu. Ze Stavangeru trajektem do Tau, pak po silnici č. 13 a pak odbočit doleva na úzkou horskou silnici Preikestolvegen. Celkem to zabere asi hodinu času. Nebo z druhé strany ze Stavangeru po silnici č. 13 a trajektem z Lauvvik do Oanes a dále po stejné silnici na sever, pak odbočit vpravo na silnici č. 529 Preikestolvegen. Jet autem má své výhody. Můžete vyrazit dříve a užít si velkolepé scenérie v tichu a klidu, než dorazí ostatní. A navíc můžete zapomenout na čas a nedělat si obavy, jestli stihnete autobus zpět.

Pokud vás výšky nelákají, můžete tento skalní masiv obdivovat zezdola – tedy z lodi. Jezdí sem výletní lodě s průvodcem. V letním období ze Stavangeru odjíždějí několikrát denně. Lístky lze zarezervovat dopředu, nebo koupit přímo v přístavu. Koukněte na fjords.tide.no. Pod Preikestolen proplouvají také trajekty z Lauvviku, Oanes, Stavangeru a dalších míst.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, ty pohledy stojí za to.