Nevím, co by Norové dělali bez svého Holmenkollenu. Národní skokanský a lyžařský areál nad Oslem si proto už od jeho založení hýčkají, zdokonalují a přestavují. Nejnovější modernizace spolkla skoro miliardu norských korun. I když stavbu provázela řada diskuzí, právem teď budou příznivci i odpůrci hrdí na nejmodernější areál na světě. Nový skokanský můstek na Holmenkollenu dodá Oslu další moderní prvek po otevření budovy nové opery, která "vyrůstá" z vody. V březnu 2010 pak můstek a okolní areál čeká zatěžkávací zkouška na mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2011. V článku najdete i animaci nového Holmenkollenu a fotografie z výstavby.
NOVÉ: Vyzkoušejte si skoky na novém Holmenkollenu v aplikaci pro iPhone!
Holmenkollen se tyčí nad hlavním městem a je výchozím místem do zalesněného a chráněného území Nordmarka. Jednoduše vás sem zaveze místní t-bane číslo 1 (stanice Frognerseteren), nebo se sem dopravíte autem. Skokanský můstek byl vždy dominantou Osla a určitě jste se tu někdy na svých cestách Norskem zastavili i vy. Všechny obrázky byste ale měli od nového roku 2010 inovovat. Starý můstek na Holmenkollenu zmizel na konci roku 2008, aby se celý areál mohl proměnit v super moderní arénu pro světový šampionát 2011.
Historie skoků a lyžování na Holmenkollenu
Lyžování na Holmenkollenu pamatuje už více jak jedno století. První běžecké závody se tu konaly 30. ledna 1892, skoky o den později. Tehdy panovaly ale natolik špatné podmínky, že 73% skokanů spadlo. Trať klasického závodu se od roku 1901 prodloužila z 18 km na 30 km, ale hned o rok později už narostla na dnešních 50 km. Závodění přerušilo špatné počasí v letech 1898, 1954 a 1994, kdy byl zrušen závod skokanů. Závod na 50 km se nejel v letech 1905, 1909 a 1925. Nejdelší pauzu si ale vyžádalo válečné období 1941-1945. Závod osvobození se konal v březnu 1946. Obnovené závody si vychutnalo poprvé přes 100 000 přihlížejících. Na doskočišti se se dokonce objevil nápis H7 (iniciály krále Haakona VII.). Další rok se do programu přibral i slalom a od roku 1951 i obří slalom. Sjezdové disciplíny se ale jezdí v Rødkleivě. Po ZOH 1952 se zavedly i dámské disciplíny. V roce 1954 se jel první závod žen na 10 km a až do roku 2001 si ženy počkaly na svou vlastní závodní skokanskou příležitost.
Proměny můstku na Holmenkollenu
Skokanský můstek se od prvního skákání měnil celkově 19x (včetně poslední přestavby v letech 2008-10). Pro první závody připravili pořadatelé můstek z větví, které pokryli sněhem. Rekord tohoto "můstku" stanovil Arne Ustvedt. Jeho skok měřil 21,5 metru! První skokanská věž vyrostla v roce 1927, ale po prvních závodech se zřítila. Hned poté tu postavili novou, 19 metrů vysokou konstrukci. Zásadní proměnu zažil areál před ZOH v Oslo 1952. Přibyla tribuna pro diváky, věž pro rozhodčí a lanovka pro závodníky. Od olympijského závodu trvá také rekord v návštěvnosti, když skoky sledovalo 120 000 diváků. Další přestavbu zažil Holmenkollem před šampionáty v letech 1966 a 1982. Podevatenácté se přestavuje teď pro MS 2011.
Nový Holmenkollen
Nový můstek Holmenkollen bude schopen pojmout asi 43.000 diváků. Moderní věž z dílny architektů firmy JDS bude o 3,74 metru vyšší. Skokanskou věží povede výtah až na horní vyhlídku. Z vrchu věže bude celý den svítit symbolické světlo. Právě proto by měl nový můstek dostat přezdívku "maják Holmenkollenu". Co bude hlavně letním návštěvníkům chybět, je umělé jezero v doskočišti (Besserudtjernen), na jehož hladině se každoročně konaly letní kulturní akce. Důvodem bude možnost konání letních skokanských závodů, kterým by jezero překáželo.
V útrobách můstku najdeme i nejstarší lyžařské muzeum (Skimuseet), dočasně do 1.4.2010 zavřené kvůli rekonstrukci areálu. Národní lyžařské centrum ale není jen hlavní skokanský můstek. Najdete tu i další malé můstky Midtstulia a všude kolem kilometry osvětlených běžeckých tratí. Než se modernizaci podaří dokončit, je pro zvídavé turisty otevřeno informační středisko. Objevíte tu vše o projektu nového Holmenkollenu, včetně animací a obrázků z výstavby. Podívejte se, jak bude nová aréna vypadat!
{youtube}FGh2E6eTuF8{/youtube}
Mistrovství světa 2011
Holmenkollen je známý po celém světě a každý závodník nejen z Norska touží po vítězství právě tady. Oslavou lyžování je tu každoročně březnový Holmenkolldagen, Nory označovaný jako druhý státní svátek. Tisíce diváků proudí na Holmenkollen. Všude vlají norské vlajky a Norové, jako správní fanoušci lyžování, fandí každému jednotlivému závodníkovi z jakékoliv země světa, jako by to byl právě jejich domácí.
Po divácky chudě navštěvovaném Liberci 2009 se mistrovství světa v klasickém lyžování 2011 odehraje za naprosto jiné atmosféry. Pro závodění nenajdete nikde jinde na světě takovou kulisu, jako v Oslo na Holmenkollenu. Generálkou na MS 2011 budou březnové závody světového poháru. Na 13. a 14. března se už prodávají vstupenky po tisících. Opravdový svátek lyžování ale ovládne norskou metropoli od 24. února do 6. března 2011. Podívejte se na promo video k MS v Oslo 2011.
Vyzkoušejte si skok na Holmenkollenu
Jestli jste technickými fajšmekry a v kapse si už nosíte iPhone, pak si můžete už teď vyzkoušet, jak se na novém Holmenkollenu skáče. V Appstore si stáhněte aplikaci "Holmenkollen Ski Jump". Vyzkoušejte si tréninkové skoky, připadně si dokupte plnou verzi, ve které skáčete na dvě kola a soupěřit můžete i s dalšími skokany.