Trondheim - kde se historie snoubí s budoucností

Stolt fortid, stor fremtid. Přesně takto zní jedno z hesel zřejmě nejznámějšího fotbalového klubu Norska, trondheimského Rosenborgu. Motto, jež je možno přeložit jako pyšná minulost, velká budoucnost, bych si dovolil použít pro charakteristiku celého města Trondheimu, metropole středního Norska a historického hlavního města celé této skandinávské země.

Nejdříve k pyšné minulosti

Při studování podrobností o Norsku se v souvislosti s Trondheimem můžete setkat s označeními Kaupangen a především Nidaros. Král Olav Tryggvason, který město střeží ze strategické pozice na hlavním náměstí, se postaral o založení města již v roce 997, i když již dlouho předtím byla na norské poměry úrodná oblast v okolí Trondheimsfjordu obývána. Město se postupem času stalo sídlem norského arcibiskupa, hlavním městem země a prosperujícím sídlem s obchodními vazbami na severní oblasti Norska i ostrovy v Atlantiku.

Nebyli bychom však v Norsku, pokud by do vývoje města nezasahovala moc méně vypočitatelná a vyšší - požáry. Těch velkých byla celá desítka a postihovaly Trondheimu od konce 16. století až do poloviny století devatenáctého. Současnému pravoúhlému uspořádání města vděčí místní lucemburskému architektu Johanu Casparu von Cicignonovi. Ten si dal za cíl respektovat historické dědictví města, a tak díky němu můžeme nyní z ostrova Munkolmen pohlédnout přímo skrz ulici Munkegata na katedrálu Nidaros.

Katedrála hlavním lákadlem

Drtivou většinu návštěvníků láká do Trondheimu majestátná katedrála Nidaros, největší gotický chrám ve Skandinávii. Tato úchvatná středověká stavba vévodí celému městu i přesto, že se nachází v nejníže položené části města na okraji centra v sousedství řeky Nidelvy. Na katedrálu přímo navazují další historické stavby. Arcibiskupský palác (Erkebispegården) je rozsáhlým souborem budov dnes sloužících jako muzeum.

Turistům toužícím po prohlídce doporučuji zakoupit vstupenku all-in-one v ceně 100 NOK, která opravňuje ke vstupu do katedrály, arcibiskupského paláce a do místností s norskými korunovačními klenoty. A když budete v katedrále v tu správnou dobu, průvodce vám nabídne i možnost vystoupat po schodech na věž, odkud je krásný pohled na celé městské centrum i vzdálenější oblasti omývané vodami fjordu. Ovšem varuji, pro některé vnímavější osoby může tato prohlídka skončit silným klaustrofobickým šokem, středověcí projektanti totiž na davy turistů zjevně nemysleli a schodiště jsou tedy velmi úzká a temná.

Další a(tra)ktivity v centru

Jen pár desítek metrů od nidaroského chrámu si turisté rádi zblízka prohlídnou jednu z největších místních zajímavostí – výtah pro cyklisty nacházející se ve čtvrti Bakklandet na druhém břehu řeky. Stačí přejít starý městský most Gamle bybrua, na němž se s největší pravděpodobností budete vyhýbat ostatním, které zaujme pohled na letité a barvami zářící přístavní sklady natolik, že budou hledat nejlepší úhel pro svůj snímek. Jakmile se pokocháte mostem i atmosférou, můžete pokračovat ke slíbenému výtahu.
Nečekejte však nic převratného, projektanti pouze chtěli usnadnit místním cyklistům (a že je tento způsob dopravy ve městě velmi populární) výstup do výše položených částí města. Cyklista se po předložení karty jednou nohou opře o zarážku, zatímco druhou nohou stojí na pedálu kola a samozřejmě se drží řidítek. Popis zní možná složitě, více napoví přiložené video. Musím ale dodat, že jsem byl na daném místě několikrát a viděl jsem výtah v akci pouze jedinkrát.

{youtube}7j1PgmMbug8{/youtube}

Čtvrť Bakklandet je místem, které si stále uchovává ducha starého Trondheimu. Nevysoké řadové domky, samozřejmě dřevěné, často s kavárnou či restaurací, přímo vybízejí k posezení u šálku kávy. Naberme sílu, čeká nás stoupání na místní pevnost Kristiansten Festning.

Tato budova byla vystavěna v letech 1681-85 po jednom z výše zmiňovaných požárů. Protože se obyvatelé chtěli chránit před pohromami všeho druhu, nájezdy nepřátel nevyjímaje, vyrostla na kopci nad městem tato sněhobílá budova působící trochu zamračeně. Svou úlohu splnila v roce 1718, kdy město obléhala švédská vojska. Dnes si na místě můžete v letním období od průvodce vyslechnout podrobnější historii pevnosti nebo stačí jen přijít, usadit se na trávníku, kochat se krásným výhledem na město a plánovat další výlet. Třeba na Sverresborg nebo Ringve.

Už vás centrum omrzelo?

Další atrakce, které mohu s klidným svědomím doporučit, se už nacházejí mimo samotné centrum města. V první řadě se jedná o Ringve - muzeum a botanickou zahradu. Pokud jste unaveni, vřele doporučuji sednout do auta či na autobus (zastávka Ringve museum linek 3 či 4) a za pár minut se dostanete do klidného místa, kde můžete strávit klidně celou polovinu dne.

Muzeum hudebních nástrojů v sobě skýtá nepřebernou škálu kuriozit a tradičních výrobků z celého světa, mají tu dokonce i chodské dudy. Další část expozice je věnovaná historii hudby. V přilehlé kavárně si můžete dát něco na posilněnou a pak v klidu odkráčet do botanické zahrady, kde si můžete najít lavičku či místo na trávníku a relaxovat.

Na druhé straně od centra města, než je Ringve, je možno navštívit skanzen Sverresborg (také dostupný autobusem z centra – číslo 8), kde návštěvníci mohou také strávit více než obligátní hodinu prohlídkou. Na velkém prostoru se tu rozprostírají příklady tradiční norské architektury jako sloupový kostel, domy z hornického Rørosu či stavby laponských obyvatel severního Norska. Zajímavá je také expozice centra města z 19. století se zubní ordinací (nedoporučuji pro slabší povahy), obchodem či poštou. Nelitujte kroků a vyšlápněte na vrchol skály, která je uprostřed celého areálu, naskytne se vám odtud pěkný pohled na celé město i přilehlý fjord.
Zajímavým tipem na výlet může být i ostrov Munkholmen, kam vás z přístaviště Ravnkloa dopraví lodička, která je však v provozu jen v letní sezoně, cena je 55 NOK za zpáteční jízdu. Na samotném ostrově je příjemná kavárna, obchod s uměleckými předměty (ne cetkami) a prohlídkový okruh s historií ostrova, jež byl sídlem mnichů (odtud také název), vězením, vojenskou pevností a kdoví, čím ještě. Pokud je teplo, spousta lidí z města sem přijíždí strávit pár hodin na dece na pláži, je zde i přístup do moře, tedy ideální místo na parné nedělní odpoledne.
Pro sportovněji založené cestovatele mohu nabídnou výstup na nejvyšší vrchol v okolí Gråkallen. K chatě Skistua vás dopraví o víkendu autobus, nahoru k vojenským radarům se ale musíte vyškrábat sami. Odměnou vám bude opět překrásný kruhový výhled, jistě uvidíte i zasněžené vrcholky okolních pohoří. Celá oblast lesů v okolí města se nazývá Bymarka a i tady můžete zažít samotu u vodopádu či brodění se v rašeliništi (vlastní zážitek, ale ten příliš nedoporučuji). Během putování Bymarkou máte možnost se občerstvit v síti chat, oblast je také protkána turistickými trasami, značení je však mizerné, jako v celém Norsku.

Kde můžete potkat budoucnost?

Během druhé poloviny srpna město ožívá studentským ruchem, což je neklamným znakem faktu, že se ve městě nachází univerzita s přibližně dvacet tisíci studenty. Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet, zkráceně NTNU, se zaměřuje ve výzkumech na oblasti komunikačních technologií, další inženýři se soustřeďují na pracovištích pro výzkum podmořských technologií. Ovšem nechybějí ani studijní obory v oblastech medicíny či humanitních věd.

TRONDHEIM:
Historické hlavní město Norska a místo korunovace norských králů, dnes je správním střediskem kraje Sør-Trøndelag. S více než 170000 obyvateli je 3. největším norským městem.

Doprava

Trondheim je nejsevernější destinace dosažitelná přímým letem z Prahy. Dvakrát týdně vás do středního Norska dopraví společnost Norwegian. Z letiště, které je od samotného města vzdálené vzdušnou čarou asi 20 km, vás do Trondheimu dovezou časté a rychlé autobusy nebo pomalejší vlak. Ve městě samotném můžete využít služeb místní hromadné dopravy, kterou provozuje společnost Team Trafikk, cena jednoho lístku je poněkud vysoká (30 NOK), ale na internetových stránkách www.team-trafikk.no najdete příklady levnějších variant (rodinné slevy, dlouhodobé jízdenky, jízdné jen pro centrum atp.). Stejná cena platí i pro tramvaj, která vás na své jediné lince vyveze do lesnaté oblasti Bymarky za městem.

Nákupy

Ve městě existuje několik nákupních center. Největší je podle všeho City Syd u Heimdalu na jižním okraji města (pokud přijíždíte od Oslo, můžete se zde jednoduše zastavit), další je přímo na náměstí Trondheim Torg (bývá přelidněno), klidnější je v Lade a po městě je rozeseta spousta supermarketů (Rema 1000, Bunnpris, Kiwi) a kiosků nabízejících základní občerstvení, udělají vám tu ale i pizzu či párek v rohlíku (Narvesen, 7Eleven). Pamatujte, ale že jen malé procento obchodů vám otevře i v neděli, jinak ve všední dny mívají supermarkety otevřeno od brzkého rána (rozumějte od 7) do noci, často i do 23. hodiny. V sobotu jen o pár hodin méně (9-20).

Enjoy Trondheim City Card

Z vlastní zkušenosti vím, že pokud chcete ve městě strávit více než jedno odpoledne, vyplatí se vám zakoupit si trondheimskou kartu za 198 NOK, s ní získáte spoustu slev, třeba na vstupné do všech objektů v okolí katedrály, na nákupy v obchodech, na jídlo v restauracích, na loď na Munkholmen atp. Karta platí pro dvě osoby.