Vodopády Norska

V Norsku jich jsou tisíce a ne všechny dostaly jméno. A pokud už mají své pojmenování, pak zní nějak takto: Låtefossen, Vøringsfossen, Målselvfossen, atd. Krkolomné názvy mají přeci jedno společné. Stačí rozluštit, že slovo fossen znamená vodopád. Vodopádů na norském území najdeme tisíce. Kde hledat ty nejkrásnější, nejvyšší, nejmohutnější? V článku nejdete i přehlednou interaktivní mapu.

LangfossenNejkrásnější vodopád na světě

Slovo "fossen" se nachází i v 21 názvech, které zahrnuje žebříček 100 nejkrásnějších vodopádů světa. Hned tři objevíme v první desítce a bylo by podivné, kdyby i samotný vrchol žebříčku nepatříl Norsku. Podle World Waterfalls Database se jedničkou mezi vodopády světa stal Langfossen na řece Vaula v blízkosti silnice E134 v kraji Hordaland. Voda tu mohutně padá z výšky 600 metrů do Åkrafjordu - ramene Hardangerfjordu.

V Top 10 nejdeme ještě Mardalsfossen, který je často mylně považován za nejvyšší v Norsku. Podle oficiálních zdrojů tu voda padá volným pádem 250 metrů. Jiné zdroje mluví o 275, resp. 358 metrech. Každopádně je pohled na horní i dolní část vodopádu strhující. Bohužel ho můžete vidět jen v období od 20. června do 20. srpna. Jinak je jeho proud využit ve vodní elektrárně. Při rozhodování o výstavbě vodního díla se v roce 1970 zvedla vlna odporu proti zamýšlenému projektu. Protestovali i známé osobnosti Norska v čele s filozofem Arne Næsem. Vodopád Mardalsfossen najdete v kraji Møre og Romsdal u Eikesdal.

Třetím norským vodopádem ve světových tabulkách je Vettisfossen na jihozápadě pohoří Jotunheimen. K vodopádu se dostanete po hodině a půl trvající túře od osady Hjelle u Øvre Årdal. Od roku 1924 je chráněn a patří mezi přírodní vodopády s nejvyšším volným pádem vody (275 metrů).

Nejvyšší vodopád v Norsku

Vydejte se do kraje Møre og Romsdal na západním pobřeží. To je to místo, kde objevíte ty nejvyšší krasavce. Až ze 300 metrové výšky padá nejvyšší norský vodopád. Je pravda, že skutečná výška vodopádu se dá ve složitých přírodních podmínkách jen obtížně změřit, ale výšku kolem 300 metrů volného pádu vody má hned několik vodopádů. Nejvyššími a zároveň nejznámějšími jsou Sju søstre a Brudesløret v Geirangerfjordu. Jde o přírodní vodopády bez regulace člověkem. Jen z paluby lodi je uvidíte nejlépe, ale k zahlédnutí jsou i ze silnice z Geirangeru do Eidsdal z Orlí vyhlídky. Hranici 300 metrů ještě pokoří vodopády Ringedalsfossen, Mongefossen a Skykkjedalsfossen nebo Tyssestrengene. Tato čtveřice ale "vděčí" za svoji existenci vodním elektrárnám, které proud ve vodopádech hodně omezují.
Pokud se ale nebudeme ohlížet jen na výšku volného pádu vody, tak za nejvyšší norským vodopád označíme Vinnufossen. Zajeďte si za ním do údolí Sunndal, asi 6 km jižně od Sunndalsøry po silnici Rv70.
Podívejte se na desítku nejvyšších vodopádů podle odhadu celkové výšky (odhad je na základě rozdílu nadmořské výšky nejvyššího a nejnižšího bodu vodopádu).

  vodopád celková výška volný pád místo
1. Vinnufossen 860 420 Møre og Romsdal
2. Balåifossen 850 452 Hordaland
3. Strupenfossen 820 205 Sogn og Fjordane
4. Ramnefjellsfossen 818 600 Sogn og Fjordane
5. Mongefossen 773 773 Møre og Romsdal
6. Kjelfossen 755 149 Sogn og Fjordane
7. Ølmåafossen 720 720 Møre og Romsdal
8. Kjeragfossen 715 715 Rogaland
9. Døntefossen 700 200 Møre og Romsdal
10. Brufossen 698 240 Hordaland


Nejnavštěvovanější vodopády

Pokud bychom vodopády hodnotili podle známosti, pak musíme jmenovat (kromě Tří sester v Geirangerfjordu) ještě Låtefossen u Oddy, Vøringsfossen u Eidfjordu a Kjosfossen u železniční trati Flåmsbana. Za celou řadou vodopádů si ale musíte trochu vyšlápnout, aby se vám ukázaly. Příkladem může být třeba Månafossen u Frafjordu v kraji Rogaland. Cesta od parkoviště vede strmými skálami a po schodech s řetězovým zábradlím. Populární je i bohatě kaskádovitý vodopád Tvindefossen u Vossu. Leží hned vedle hlavní silnice z Bergenu.
{youtube}4RL5mX0AYao{/youtube}
I když je na vodopády bohaté hlavně západní pobřeží, tak i na severu Norska je na co se koukat. Úchvatný je třeba vodopád na řece Målselv u města Bardufoss v kraji Troms. Lososovité ryby tu doslova vyskakují proti proudu vodopádu Målselvfossen. Přímo k vodopádu se dostanete až po zaplacení, ale vidět je i z lávky před pokladnou. Můžete si tu i koupit rybářský lístek a pokusit se nějakou dravou rybu ulovit.

Vodopády jako věda i zdoj elektřiny

Využití potenciálu vodní síly využivají množstvím vybudovaných vodních elektráren. Negativem takového využití je vymizení některých vodopádů z mapy, protože mimo hlavní turistickou sezónu je jejich tok převeden do potrubí a turbín.
Norové si své masy padající vody důkladně rozdělují podle typu proudu.

  • blok: voda padá z relativně široké řeky, vodopád je širší než vyšší
  • kaskáda: voda teče dolů po kamenech, které ji rozdělují do několika proudů
  • katarakt: stupeň mezi peřejí a vodopádem
  • vějíř: voda se rozprašuje v letu, než dopadne na zem
  • koňský ohon: voda dopadá na zem těsně před rozpadem
  • utopený: vodopád mizí ve vodě (jezeru)
  • dělený: mnoho ucelených proudů vedle sebe
  • vícestupňový: voda padá v několika skocích

Mapa vodopádů

Ať už budete hledat vodopády podle tohoto dělení, nebo si projedete jen ty nejnavštěvovanější, z pohledu na jakýkoliv norský vodopád si odnesete dlouhodobý zážitek (a spoustu fotek). :-) V lovení vám pomůže následující mapa vodopádů


Fotogalerie:

{phocagallery view=category|categoryid=11|limitstart=0|limitcount=0|detail=5|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|boxspace=10|displayimgrating=0|pluginlink=0|type=0}