Pozorování polární záře v Norsku

polarni_zare

Na polární záři jsou Norové zvyklí, ale v noci na 4. srpna 2010 se víc než kdy jindy dívali k obloze, aby zachytili nejnovější divadelní představení. Extrémní erupce na Slunci vrhla 1. srpna směrem k Zemi obrovské množství nabitých částic. Při průchodu protonů a neutronů atmosférou vznikl kouzelný světelný efekt zvaný aurora borealis - polární záře. Letošní letní záře byla docela výjimečná. Radovat se z ní ale nemohli obyvatelé severního Norska, kde bývají tradičně záře vidět. V těchto oblastech je ještě polární den, takže ani silná záře uprostřed "noci" není dobře viditelná. Jižní Norsko ale zažilo noc s dobrými podmínkami pro pozorování, a tak vzniklo i spoustu fotek.


Slunce se postupně probouzí k větší aktivitě, která má dosáhnout maxima kolem roku 2013. Postupně se můžeme těšit na častější erupce různé intenzity. Ty doprovází v polárních oblastech pozorovatelné polární záře, které se měří na stupnici intenzity od 1 do 7. Letošní letní měla hodnotu 4. Přesto byla unikátní, protože letní záře se tak často nevyskytují. Jestli se chcete už dopředu připravit na další přinášíme pár tipů a informací.

Rady pro pozorování

Pozorování polární záře je dech beroucí a mystický okamžik. Tuto záři lze nejčastěji spatřit ke konci podzimu a na přelomu zimy a jara. Teoreticky lze polární záři spatřit všude v Norsku. Nejlepší místa jsou však na podzim a na jaře za Severním polárním kruhem v severním Norsku. Abyste si podívanou skutečně užili, měli byste se vyhnout úplňku a místům s velkým výskytem světla. Při snění o tom, že spatříte polární záři, musíte mít na paměti, že jste zcela vydáni na milost přírodě. Polární záře si velmi ráda hraje na schovávanou. Pozorování aurory borealis je často urputným bojem vaší trpělivosti s aurorou samotnou. Zůstaňte v oblasti polární záře alespoň týden, raději dva a odměna vás nemine – pokud se ovšem místní počasí náhle nerozhodne zahalit váš výhled mraky.

Duha v noci

Někdy přijdou polární záře všechny najednou, oranžová, pupurová, zelená a červánková barva tančí po obloze. Jindy jde o jednoduché clony zelené, jakou vyzařuje obrazovka počítače, nebo smršť kouřového světla. Polární záře nikdy není pokaždé stejná.

Záře v legendách

Podívaná na polární záři je zdrojem tolika legend, kolik lidí ji kdy pozorovalo. Symboly polární záře se vyskytují na sámském šamanském bubnu. V sámském jazyce má tento jev několik různých názvů. Je tak například známý jako Guovssahas, což znamená světlo, které lze slyšet. Polární záře se tradičně spojovala se zvukem vydávaným Sámy. V průběhu vikingské doby představovala polární záře brnění panenských bojovnic Valkýr, které vydávalo zvláštní blikavé světlo. A podle japonské legendy symbolizuje početí dítěte za polární záře štěstí.

Naprosto úžasná cesta za polární září

Joanna Lumleyová, herečka seriálu stanice BBC s názvem Naprosto úžasná (Absolutely Fabulous), snila o tom, že uvidí polární záři, už jako dítě. A svůj sen si konečně splnila. Ve vynikajícím filmu stanice BBC hledá na cestě Norskem auroru borealis. Pro Joannu a mnoho dalších, kteří tuto iluzorní záři spatří, to byl velice emocionální zážitek.

Podívejte se na část filmu Joanny Lumleyové – V zemi polární záře (In the Land of the Northern Lights).

Prohlédněte si sérii fotografií z polární záře 4.8.2010.

Zdroj: visitnorway.no, noramb.cz, yr.no