Práce v Norsku

Práce v Norsku

Norsko otevřelo svůj pracovní trh 1. května 2009. Češi, Slováci, a další občané nových členských zemí EU tak při hledání práce v Norsku nemusí shánět pracovní povolení. Pouze po třech měsících je nutné se registrovat k pobytu v Norsku. Od 30.9.2009 není nutné žádat o povolení k pobytu. Co je ale potřeba dál zařídit, když se rozhodnete pracovat mezi Nory? Kde hledat práci? Kde se registrovat? Jaké jsou zkušenosti našich čtenářů? Odpovědi najdete v našem článku nebo se podívejte na Pracuj-v-Norsku.cz

Jako občané EU máme nově povoleno vycestovat za prací a pracovat v Norsku bez omezení. Pobývat bez povolení je možné po dobu tří měsíců, případně šesti měsíců, pokud si hledáte práci a jste registrován jako žadatel o práci na úřadě práce NAV. Před vypršením tří měsíců od příjezdu do Norska je nutné se registrovat k pobytu na policii. Vyplnit je potřeba stejný formulář, jaký se používal pro povolení k pobytu. I vaši rodinní příslušníci se musí registrovat (je nutné doložit rodinný vztah k pracujícímu v Norsku).

{phocadownload view=file|id=3|text=Formulář GP7121 - registrace k pobytu v Norsku|target=b}

Po registraci vám bude uděleno číslo D-nummer (případně ID nummer) , obdoba našeho rodného čísla. Teprve s ním můžete zajít na finanční úřad, aby vám přidělil daňovou kartu skattekort) která slouží k určení daňových odvodů ve správné výši. Daňovou kartu ihned předejte svému zaměstnavateli, v opačném případě by byl zaměstnavatel povinen odvádět 50 % z vašeho platu, což je samozřejmě více, než běžné srážky ze mzdy.

POZOR! Pokud si s sebou z ČR chcete dovézt auto, motorku, TV, radio, speciální pracovní pomůcky, domácí zvíře, květiny, alkohol, zbraně a podobně, je nutné se informovat o dalších potvrzeních a povinnostech.

U movitých věcí je nutné sepsat seznam, se kterým kontaktujete celní úřad. Speciální formulář platí pro dovoz osobního nebo firemního automobilu.

Uznání českého vzdělání

Jako uchazeč o zaměstnání v Norsku budete určitě potřebovat i doklady o svém vzdělání. O jejich uznání se stará norský Nasjonalt organ for kvalitet og utdanningen (NOKUT). Netýká se speciálních oborů jako zdravotnictví, veterinárního lékařství, justice, letectví, námořní dopravy a účetnictví. K těmto oborům poskytují ověření jednotlivé úřady:

Důležité odkazy:{all_weblinks show_header=[1] display_description=[0]}73{/all_weblinks}

S norštinou nejdál dojdeš

Zvýšit svou šanci na dobré místo v norských firmách získáte alespoň konverzačními znalostmi norštiny. Angličtinou se sice domluvíte s 90% populace, ale v denním pracovním kontaktu se bez norštiny neobejdete!

Hledání práce v Norsku

 

Vaše první cesta při shánění práce v Norsku by měla vést na stránky NAV (Norsk Arbeids- og velferdsforvaltningen) www.nav.no.

Práci si vyhledáte i on-line, ale pro uplatnění se je potřeba bezpodmínečně norština! Zkuste si najít práci na Careerjet.no

{loadposition prace}

Pro práci ve stavebnictví si zajistěte ID-kort na www.byggekort.no

Přečtěte si zkušenosti našich čtenářů s hledáním práce

 

Daleko více informací najdete na stránkách Pracuj-v-Norsku.cz