Jak na studium norštiny v Norsku

Studium v Norsku

Důležitou a hlavně zajímavou součástí studia každého jazyka je návštěva dané země. Nejen, že se o zemi dozvíte informace, které v knihách prostě nevyčtete, ale pobyt vám také dodá motivaci ve studiu pokračovat dále. Jaké jsou programy pro studenty, jak probíhá výuka, kam zajet na zkoušku z norštiny? To jsou otázky, na které odpoví náš článek.

Pokud studujete, máte šanci vyjet do Norska v rámci různých programů a mezivládních dohod. Nejznámější z nich je zajisté program Erasmus, rozhodně však není jediný. Samotné Norsko láká studenty k výjezdu do svého království a připravuje pro ně poměrně atraktivní granty. Takovým příkladem jsou tzv. Semestrální granty (Semester grants). Ty mohou využít studenti oborů, které se týkají norštiny či Norska, a to na studijní pobyt v Norsku v délce jednoho až tří měsíců. O grant je možné žádat dvakrát ročně. Pro rok 2012 činí měsíční stipendium 9 080 NOK. Ti, kdo si pro pobyt zvolí jiné město než Oslo, mohou navíc počítat s příspěvkem na dopravu ve výši 1 000 – 1 500 NOK. V Norsku je třeba si předem najít při některé vysoké škole konzultanta, se kterým během studijního pobytu budete spolupracovat.

Grant na studium v Norsku je také možné získat přes Finanční mechanismy EHP / Norska. Jedná se o tzv. Grant individuální mobility. V současné době je již ukončena první etapa těchto finančních mechanismů. Druhá etapa je zatím v přípravné fázi a vyhlášení výzvy pro podávání žádostí by se mělo uskutečnit v průběhu roku 2012. Aktuální informace týkající se Finančních mechanismů EHP / Norska můžete sledovat na stránkách www.naep.cz.

Další možností, jak prohloubit své znalosti, je pobyt na tzv. Lidových vysokých školách (folkehøgskoler). Ty představují mezistupeň mezi středními a vysokými školami a i v jejich nabídce se objevují kurzy norštiny. Studium na tomto typu škol trvá 1 rok a po jeho zakončení vás nečekají žádné zkoušky, dostanete pouze osvědčení o absolvování daného kurzu.

Specifikem těchto škol je důraz na mezilidské vztahy a vzájemné soužití. Všichni studenti jsou ubytováni na internátě a spolu tráví veškerý čas během výuky i po ní.

V Norsku se pravidelně konají i letní školy zaměřené na norský jazyk, a to hned na několika místech. V Oslo se pořádá šestitýdenní Mezinárodní letní škola (International Summer School). Proslulá je také letní škola v Bergenu (Sommerkurs), která probíhá po dobu jednoho měsíce. Zamířit můžete i na jih Norska, kde se pravidelně koná letní jazykový kurz norštiny v Kristiansandu. Letní školy kromě výuky také nabízejí bohatý program, díky němuž se účastníci seznámí se zemí jako takovou. Z vlastní zkušenosti s letní školou v Oslo v roce 2008 mohu s potěšením zavzpomínat například na dvoudenní výlet do národního parku Jotunheimen s úchvatnou túrou na Besseggen, mezinárodní kulturní večer, uvítací recepci na radnici v Oslo nebo filmové večery.

Zajímává vás, jak k zahraničním studentům přistupují samotní Norové? Během svých studijních pobytů jsem se setkala s velkou vstřícností a nápomocností. Vyučující i zaměstnanci škol trpělivě vyslechnou vaše problémy a následně pomohou s jejich vyřešením. A s podobným přístupem se setkáte i mimo akademickou půdu. Nebojte se, že se Norové budou pozastavovat nad vaší nedokonalou norštinou. Přestože se velká část populace s přehledem dorozumí anglicky, nebudou vás nutit do tohoto jazyka přejít, naopak vás v používání norštiny podpoří.

 

Autorka absolvovala studijní pobyty v Bergenu a Oslo

http://www.guide-praha.cz/