Amundsen by Čechům záviděl

Roald Amundsen. Legendární norský polárník, který jako první člověk stanul na jižním pólu. Dobytí severního pólu pozemní cestou se ale Amundsenovi nikdy nepodařilo. I když za „návštěvu“ severního pólu můžeme počítat jeho přelet ve vzducholodi Norge. Amundsenovský sen si v roce 2008 plní hned tři české výpravy. Dvě pozemní a jedna letecká výprava se v březnu a dubnu vydaly směr sever za lákadlem nepoznaného dobrodružství.

Na pól letadlem
   
            Zdánlivě nejlehčí cestu si zvolila posádka historického letounu L-200 Morava. Petr Bold a Richard Santus odstartovali 1. dubna 2008 z letiště Aera Vodochody. Trasa přes Oslo, Tromsø a Špicberky šla hladce. Počasí posádce přálo, a tak se vydala na severní pól přímo z letiště v Longyearbyenu. Severního pólu dosáhli 5. dubna večer. Plánovaný cíl si v letounu stačili během dvou minut obkroužit a protnout tak všechny poledníky, což bylo jedním z dalších cílů této výpravy. Historický letoun fungoval bez závad a stejně hladce proběhlo i dotankování paliva na ruské základně Barneo, která se rozrůstá na ledové kře. Při tankování museli polární letci nechat motory letadla v běhu, aby nevychladly. Po hodinovém tankování už Češi nabrali směr Špicberky, kontinentální Norsko a ČR. 9. dubna úspěšně zakončili výpravu přistáním na letišti Aera Vodochody.

Na pól se psy

            9. duben 2008 se zapíše jako historický den také pro první Češku, která stanula na severním pólu. Miluše Netolická dobyla pól spolu s Dušanem Kunovským a Ladislavem Frantou. Ti na točnu vyrazili se psím spřežením. „Pozemní„ cesta ale skýtá řadu nástrah a větší kontakt s krutými arktickými podmínkami. Mrazy i -55 stupňů, silný negativní drift, možnost proboření do ledu nebo lední medvědi. S tím vším se museli členové expedice vyrovnat. Na pól se nakonec ze základny Barneo dostali po 6 denní túře. Návrat na Barneo jim ale komplikují povětrnostní podmínky a problémy s palivem pro vrtulník, který je má dopravit zpět na základnu.  Výprava cestou také pořizovala řadu fotografií a videozáznamů. Z expedice má vzniknout dokumentární film.

Na pól s vodkou a Cimrmanyexpedice vodka Amundsen.jpg

          Na cestě byla také třetí výprava, kterou tvořil režisér dokumentárních a cestopisných filmů Petr Horký a zkušený polárník Miroslav Jakeš. Takzvanou Messnerovou cestou měli na pól dorazit v neděli 13. 4. Dobýt točnu se jim ale podařilo o den dříve. V sobotu 12. dubna krátce před poledne stanuli na pólu. Také oni se museli potýkat s nástrahami arktického počasí. Navíc se současně s nimi vydal na pól také ekvádorský horolezec Pepe Jijón. Tento první Jihoameričan, který pokořil Mount Everest podmínky při cestě na točnu podcenil, a tak se o něj musela dvojice českých polárníků postarat, jinak by Jijón zřejmě zahynul. Naštěstí si tohoto dobrodruha brzy vyzvedla helikoptéra a Češi mohli pokračovat svým tempem dál. 

Na severní pól donesli  DVD nahrávku s cimrmanovskou hrou Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem a také láhev vodky Amundsen. Chtěli tak prý uctít památku legendárního norského polárníka Roalda Amundsena, který na severním pólu nikdy nebyl.

barneo.jpg            S Čechy na pólu se v poslední době roztrhl pytel. A takovéto expedice budou určitě pokračovat, protože dobrodružství v arktických podmínkách nabízí i některé české cestovní kanceláře. Všemu pomáhá i budovaná ruská základna Barneo, která má už také internetové stránky. Prohlédnout fotky zvládnete, ale k počtení bude potřebovat znalost azbuky. :-)