Rekordně mrazivá norská zima

Mrazy v Norsku

Metrové závěje za okny, celou noc jasně zářící hvězdy na obloze a na teploměru přes -40 °C. Už jste někdy zažili takovou zimu? Evropu sice trápí sněhová kalamita od Francie po Bulharsko, ale takovou mrazivou nadílku zažívá sever Evropy. Ve hře je možná i absolutní rekord -51,4 °C naměřený v Norsku 1. ledna 1886. Stačilo by ochlazení jen o pár stupňů...

Jaký bude letošní rekord?

Na tuhé mrazy jsou zvyklí hlavně na samém severu Norska. Běžně se v laponských částech Finnmarku dostává teplota v zimě k -30 stupňům. Letos se ale extrémní mrazy nevyhnuly ani jižnímu a střednímu Norsku. Nejvíce zatím přituhlo v okolí města Røros v kraji Sør-Trøndelag. V prvním lednovém týdnu na místním letišti naměřili nejchladnější noc za posledních 23 let. Teplota tu klesla na minus 41,0 stupňů. Za poslední noci se místa s nejmrazivějšími hodnotami mění doslova jak na běžícím pásu. Podle posledních měření vede Tynset-Hansmoen s -42,4 °C.

Zabruslit si na Oslofjordu?

Mrzne i v Oslo. Pravidelně si i v hlavním městě přečtou na teploměru hodnotu i pod 20 stupňů. Ještě dalších 10 dnů se tady neoteplí na víc jak -10. Extrémní mrazy v Oslo se poznají podle toho, že je možné bruslit v Oslofjordu. Část Oslofjordu je sice už pod ledem, ale ten zatím není dost silný. I když i to se možná brzy mrazu povede vylepšit. Zatím naposledy zamrzl Oslofjord v zimě 86/87. Tehdy dokonce pokryl led i úžinu Skagerak mezi Norskem a Dánskem. K tomu by teoreticky podle výpočtů švédských meteorologů mohlo dojít i letos.

Ve městech navíc ohrožují chodce velké a těžké rampouchy. Policie v Ålesundu dokonce varuje majitele domů před pokutou, kterou dostanou, pokud neodstraní nebezpečné rampouchy ze střech.

Rekodní zimy v historii