Rostlinná banka na Špicberkách

frøbanken

Norský premiér Jens Stoltenberg, předseda Evropské komise José Barroso, nositelka Nobelovy ceny za mír Wangari Maathaiová a zástupci Světového fondu pro ochranu diverzity plodin slavnostně otevřeli rostlinnou banku na norském souostroví Svalbard (Špicberky). Arktická krypta posledního soudu nebo také Noemova archa, tak je nazývána banka rostlinných druhů, kde mají být pro budoucnost zachována semena potravinářských plodiny z celého světa, aby je nemohly ohrozit klimatické změny, války, ani přírodní či dokonce jaderná katastrofa. 
Betonový vchod do objektu je 130 metrů nad mořem, aby odolal předpokládanému zvýšení hladiny oceánů. Vchod do banky střeží ledová socha ledního medvěda. Chladnička pro světové plodiny je umístěna 300 m hluboko v hoře. Do jejích útrob vede tunel dlouhý 120 metrů. Odolnost zajišťují i  vyztužené stěny betonem a železem. Samotné úložiště je rozděleno do tří komor o velikosti 27 krát 10 metrů.

Banka už uchovává první vzorky, kterých na ostrovy Svalbarrd dorazilo v šesti stech krabicích na 11 tun. Celkem by její kapacita měla dosáhnout 4,5 milionu vzorků semen.

Vzorky, například obilí a různé druhy brambor, se tu budou uchovávat za teploty minus 18 stupňů Celsia, což zaručí jejich konzervaci po stovky až tisíce let, a svou životností se prý banka vyrovná egyptským pyramidám.

"Je to důležitý den pro budoucnost. Norsko se tak dostává na mapu, jako důležitá tepna pro všechny země světa. Z každé země sem teď poputují semena do této semenné banky. "Naší povinností je tuto banku a toto bohatství chránit. A když potom nějaká rostlina vymizí z planety Země, můžeme si jí z této banky vzít a vypěstovat znovu," řekl pro NRK premiér Jens Stoltenberg.

autor: Dagbladet

Podzemní trezor má pancéřová vrata a stěny z betonu silné jeden metr a údajně odolá jaderné střele či silnému zemětřesení. Norsko za jeho výstavbu zaplatilo v přepočtu 153 milionů Kč a stavba trvala necelý rok. 

Svalbardský trezor se stane záložním fondem pro ostatních 1400 semenných bank po celém světě, které se nacházejí ve více ohrožených oblastech. O významu této polární pevnosti svědčí fakt, že v Iráku a v Afghánistánu byla podobná zařízení za války zcela zničena a na Filipínách je v roce 2006 poškodila povodeň při řádění tajfunu.