Norsko: kruté útoky na Oslo a ostrov Utøya

VG NETT

Zdroj:www.vg.no

21. SRPNA SI CELÉ NORSKO PŘIPOMENE OBĚTI TERORISTICKÉHO ÚTOKU DNEM SMUTKU.

  Mohutná exploze způsobila těžké poškození několika budov ve vládní čtvrti v centru Osla, včetně sídla norského premiéra Jense Stoltenberga. Bomba explodovala v ulici Grubbegata mezi vládní budovou a náměstím Einara Gerhardsena. Ulice jsou plné suti, střepů a zkroucených kusů železa. Druhým útokem, přibližně hodinu poté, byla střelba severozápadně od Oslo na ostrově Utøya, kde byl tou dobou mládežnický tábor norské dělnické strany (AUF). Oba útoky si vyžádaly podle upřesněných zpráv 76 obětí.

Norge.cz má svého přímého spolupracovníka v Norsku. Yngvara Brennu cituje ČT24, Radiožurnál i Idnes.cz.

Zdroj: BT.noÚtok na vládní budovy má 8 obětí, norská policie už upřesnila 68 ztracených životů při střelbě na mítinku na ostrově Utøya. Masakr mohl být mnohem větší, kdyby se Andersi B. Breivikovi podařilo odpálit další bomby, které dovezl na ostrov.

Oslo připomíná válečnou zónu, náš norský spolupracovník Yngvar Brenna mluví o tom, že dosud čisté, panenské Norsko bylo pošpiněno. Oblast nejvíce poškozených budov je neprodyšně uzavřena. 

Na znamení smutku jsou vlajky staženy na půl žerdi. Lidé vyjadřují svou účast záplavou květin a svíčkami, které nosí do Osla před katedrálu v blízkosti vládních budov.

 

Anders Behring Breivik

Útočníkem na ostrově Utøya byl dvaatřicetiletý Nor, převlečený za policistu. Svou šílenou střelbou zasáhl desítky návštěvníků mládežnického tábora norské vládnoucí dělnické strany, prozatím potvrdili policisté 68 obětí na tomto ostrově. V době útoku bylo na ostrově okolo 700 mladých lidí.

Jeho jméno je Anders Behring Breivik a je napojený na extrémní pravici. Byl členem populistické strany pokroku. V případě odsouzení, mohou norské zákony tohoto křesťanského fundamentalistu poslat maximálně na 21 let do vězení, což je v Norsku maximální možný trest. 
Útočník vystavil video se svým hrůzným plánem na internet pár hodin před jeho uskutečněním. Svůj čin plánoval už před rokem a půl ve své práci s názvem "2083 -Evropská deklarace svobody".

Stanice BBC uvedla, že měl několik zbraní - ruční, samopal a také kulovnici. Svědkové útoku mluví o velkých zbraních, podle těžkých zranění, která viděli. Zbraně chtěl Breivik zakoupit i v Praze, ale neuspěl. V loňském roce navštívil naše hlavní město s představou, že je to jedno z nejnebezpečnějších měst s mnoha zločinci. Svou teorii si neověřil, naopak ve svém manifestu píše o Praze jako o příliš bezpečném místě plném turistů. V 1500 stránkovém dokumentu zmiňuje také Benešovy dekrety. Chtěl se kontaktovat na motorkářský gang Hels Angels, který je napojený na organizovaný zločit a obchod se zbraněmi. Na nikoho ale nenarazil.

Ke svému činu se muž přiznal, v pondělí vypovídal u soudu a předem prohlásil, že útok podnikl sám. Soud na něj uvalil osmitýdenní vazbu. Polovinu z této doby stráví na samotce. Jedinou osobou, se kterou bude moci komunikovat, je jeho právní zástupce.

Policie přesto prověřuje všechny možné varianty, sbírá svědecké informace o případném dalším útočníkovi, o kterém vypovídají očití svědkové.

{youtube}HU8YJPcenVA{/youtube}

Premiér i král sjednocují Nory

Norský premiér Jens Stoltenberg vystoupil v médiích a prohlásil, že "teror nemá v Norsku místo". Norský král Harald V. vyjádřil soustrast s pozůstalými obětí násilných činů a spolu s královskou rodinou a korunním princem se byli podívat na obou místech, ve vládní čtvrti i na ostrově Utøya.

Královská rodina navštívila den po utocích také zachráněné i pozůstalé, kteří našli azyl v hotelu v městečku Sundvollen, pár kilometrů od ostrova.

 

Letiště i doprava funguje

V Norsku zavedli kontroly na hranicích a na letištích, cestující se musejí legitimovat i přes to, že Norsko je součástí Schengenského prostoru. Před letištěm Gardermoen jsou ozbrojené policejní hlídky a kontrolují všechna auta, která jedou na letiště i zpátky. Podle zpráv od majitele CK Periscope Petra Buriana je odbavování na letišti v Oslu bez omezení. Norge.cz se ozvala i turistka, která přiletěla v sobotu v brzkých odpoledních hodinách na letiště Praha - Ruzyně dokonce o 20 minut dřív, než bylo plánováno.  Českých turistů v zemi by celkově mělo být kolem 400.  

Oslo Youngstorget - webkamera

Situace v Oslo už není chaotická. Výzva, aby se lidé vyhýbali centru města, platí pro turisty. Samotné centrum je bez oken, které zničila silná tlaková vlna. Aktuální obrázek ukazuje dění na náměstí Youngstorget nedaleko místa exploze.

Podle informací českého velvyslance Luboše Nového nebyl žádný občan naší republiky ani zraněný, ani obětí útoku. 


 

 Aktuální zpravodajství o situaci v Norsku

www.nrk.no

www.vg.no

www.aftenposten.no

www.tv2.no

www.ct24.cz

www.idnes.cz