Cestování po Norsku autem patří kvůli přísným rychlostním limitům, málo rozvinuté dálniční síti a složitým terénním podmínkám k nejpomalejším v Evropě. Přesto se denně valí hlavním tahem, silnicí E6, tisíce aut. Právě "é šestka" je tou nejdůležitější tepnou, která vás do Norska přivede, pokud přijíždíte ze směru od Kodaně a Göteborgu. Na co si dávat při cestách autem po Norsku pozor?
Denní svícení je ve všech severských zemích samozřejmostí, tím se už ale naše zákony neliší. Překvapit vás proto mohou přísné rychlostní limity.
V Norsku pomalu
město
mimo město
dálnice
osobní auto
osobní auto s přívěsem nákladní auto
Jedinou výjimkou je dálnice za Oslem, po které se můžete "prohánět" i stovkou. To je ale maximum, co norská pravidla povolují. Dbejte na limity. Jejich nedodržení vás může přijít na slušnou pokutu. Překročení rychlosti o 10 km/h vyjde v přepočtu na cca 2.500,- Kč. Na měření rychlosti vás dopředu upozorňuje značka (na obrázku). Dříve to byla pouze informační tabulka s textem "Automatisk trafikk kontroll". Ne všechny fotoboxy jsou funkční, ale to už je tajemství norské policie.
Další nepříjemnou věcí může být, pro českého řidiče nezvyklá, všudypřítomnost křižovatek neoznačených dopravními značkami. Na takových pamatujte na přednost zprava.
Mýtné
Hned při vjezdu do Norska po E6 vás přivítá první mýtná stanice (bomstasjon). Prvních 20 NOK utratíte za nový hraniční most. U mýtných stanic se řaďte se do pruhu Mynt/Coin nebo Manuell, ale to už je spíš historie. Taková okénka už postupně nahrazuje výhradně automatický systém AutoPASS. Před cestou do Norska je vhodné si zaregistrovat platební kartu a registrační značku vozidla, aby systém automaticky poznal vaše vozidlo a vy jste neměli problém s norskými úřady. Neoprávněné průjezdy jsou zaznamenávány kamerou a přirážka k neuhrazenému mýtu činí 200 NOK! Mýtné se v Norsku platí také za průjezd velkými městy, tunely, mosty, novými úseky dálnic. Více v seznamu všech mýtných stanic v Norsku.
Další výdaje si vyžádají trajektové spoje. Obzvlášť nákladná je trasa silnice E39 na západním pobřeží Norska. Platba za trajekty probíhá buď při nalodění, nebo pochůzkou výběrčího na palubě. I na lodích je k dispozici termínál pro platební karty.
Stručně z norských pravidel
Řidičský průkaz: stačí nový typ našeho (evropského) řidičského průkazu
Pojištění: povinná je zelená karta zákonného pojištění
Alhohol: povoleno je 0,5 promile alkoholu v krvi (20mg alkoholu ve 100ml krve)
Pásy: všechny osoby převážené v autě musí být připoutány
Děti: povinné použití autosedaček, děti nad 4 roky smějí sedět na sedadle
Mobilní telefon: zákaz používání mobilního telefonu při jízdě bez handsfree sady
Reflexní vesta: minimálně 1 v povinné výbavě
Pneu:minimální hloubka dezénu1.6 mm na letních pneu a 3.0 mm na zimních pneu. Povoleny jsou i pneumatiky s hřeby, a to v zimním období od 1. listopadu do 15. dubna. Na severu Norska (kraje Nordland, Troms a Finnmark) od 15. října do 1. května. Takové pneu, pokud se použijí, musí být na všech čtyřech kolech. Pozor ale při cestách do center měst Trondheim a Oslo. Zde se za použití pneumatik s hřeby platí polatek 30 NOK.
V zimním období počítejte s neprůjezdnými horskými silnicemi. Aktuální informace získáte na lince 175 nebo čísle +47 815 48 991.