Jediný vnitrozemský kraj, který nemá pobřeží a po sloučení krajů Oppland a Hedmark má společnou hranici se Švédskem. Olympijský kraj hostil na svém území ZOH v roce 1994. Lillehammer ale není hlavním střediskem, tím je další z olympijských měst Hamar, kdenajdeme známou rychlobruslařskou halu Vikingskipet. Známá jsou i střediska Lom, Otta nebo Gjøvik. Hlavní trasa tímto krajem vede úrodným údolím Gudbrandsdalen. Jde o silnici E6. Innlandet jsou ale hlavně hory. Tu nejvyšší celého Norska najdete právě tady - Galdhøpiggen (2469 m.n.m) v pohoří Jotunheimen. V kraji leží i další přírodní lákadla. Parky Rondane nebo Dovrefjell.
Nový kraj Viken po reformě krajů a okresů sdružuje všechny příměstské oblasti Oslo a je jo i jediný norský kraj, který nemá své správní středisko na svém území. Nejlidnatější oblast Norska zahrnuje i stotisícové město Bærum, dále Drammen, Moss, Sarpsborg, Asker, Skedsmo, Lørenskog, nebo památné místo Eidsvoll, kde byla v roce 1814 přijata norská ústava.
Kraj nazývanýminiaturním Norskem. Svou přírodou a rozlohou připomíná z každého norského kraje něco. Najdete zde jak vysoké hory a hluboké fjordy, tak i lesy a zemědělsky úrodná pole, vodopády i klidná jezera, ale i písčité pláže. Správním střediskem je Stavanger, čtvrté největší norské město, kde žije přes 117.000 obyvatel. Nejpoutavější z kraje je Preikestolen, skalní plošina 602 metrů nad mořem.
AKTUALIZOVÁNO: Norsko je od 1.1:2020 přerozděleno z původních 19 na nových 11 samosprávných celků - tak zvaných "fylke". Samostatným krajem je i hlavní město Oslo. Podobně na tom byl i Bergen, ale od roku 1972 byl "městský kraj" sloučen do jednoho kraje Hordaland, který je nově součástní vetšího celku jménem Vestland. Každý kraj má své vlastní zastupitelstvo (fylkestinget) do něhož volí své zastupitele obyvateké kraje. Volby jsou od roku 1975 přímé a konají se každé 4 roky.
Historie územního členění sahá o několi stovek let zpět. Původní celky se nazývaly "amt" a zmínka o nich je už ze 17. století. Až od roku 1918 se používá název "fylke".
V našem přehledu se dovíte základní informace o každém kraji, jeho velikosti, správním středisku, počtu obyvatel a další podrobnosti. Připravujeme i přehled nejzajímavějších míst v každém kraji.
Credit: Erik Bolstad/Store norske leksikon. Licence: CC BY NC SA 3.0
Některé kraje mají i nové názvy, protože vznikly sloučením jednoho nebo více původních krajů. Tři kraje + Oslo zůstávají pod stejným názvem, viz přehled:
Viken (sloučení dřívějších krajů Akershus, Buskerud a Østfold)
Innlandet (sloučení Hedmark a Oppland)
Vestfold og Telemark (sloučení Vestfold a Telemark)
Agder (sloučení Aust- a Vest-Agder)
Rogaland (nemění se)
Vestland (sloučení Hordaland a Sogn og Fjordane)
Møre og Romsdal (nemění se)
Trøndelag (sloučení Sør- a Nord-Trøndelag - již z roku 2018)
Kraj Møre og Romsdal leží v severozápadním Norsku. Mezi největší města kraje patří Molde, Ålesund, Kristiansund. Na jeho území najdeme jedny z nejpopulárnějších turistických destinací - nejnavštěnovanější fjord Geiranger, silnice spojující ostrůvky - Atlanterhavsveien, Trolí stezka - Trollstigena stěna Trollveggen. Míří sem i četné rybářské výpravy, hlavně do oblasti mezi Molde, Kristiansundem a Trondheimem.
Hlavní město Norska je i samostatným krajem. Jméno Oslo se užívalo i před rokem 1624, ale pak se na tři staletí přejmenovalo na Christianii (podle krále Christiana IV.). K názvu Oslo se vrátilo až v roce 1925. U Oslofjordu dnes žije skoro 700 tisíc obyvatel. Během posledních 30 let počet dramaticky stoupá a to i díky přistěhovalcům. Každý čtvrtý obyvatel nemá norské předky.
Dnes patří Oslo mezi moderní evropská velkoměsta. Díky hromadné dopravě a metru (T-bane) je centrum města v dosažitelnosti hor a lesů.
Kraj, kterým prochází Polární kruh na 66°33′38″ severní šířky. Správním střediskem je město Bodø. Kraji od roku 1995 náleží i správa ostrova Jan Mayen. Mezi nejznámější místa kraje Nordland patří úchvatná souostroví Lofoten a Vesterålen. Známý je i ledovec Svartisen nebo mohutné vodopády Målselvfossen.