Pravidelné rozhlasové vysílání v Norsku začalo v roce 1925. Tehdy ho řídila soukromá společnost Kringkastingsselskapet A/S. Velkým vzorem pro NRK byla britská BBC. Během druhé světové války se norské vysílače používaly pro šíření nacistické propagandy do severní Evropy a částečně také do Skotska a Severního Irska, protože po moři se signál dobře šířil.Kringkastningselskapet A/S byla předchůdkyní dnešní společnosti Norsk Rikskringkasting(NRK), založené v roce 1933. NRK bylo až do roku 1996. Po transformaci je dnes akciovou společností vlastněnou státem.
Veřejnoprávní rozhlas a televize jsou financovány jak z koncesionářských poplatků tak ze státního rozpočtu i ze sponzoringu. Od 1.1.2009 je vysílání NRK kompletně bez reklam, s výjimkou sponzorů jednotlivých programů. Reklama se může objevovat pouze na internetových stránkách korporace (kromě stránek pro děti).
NRK pro všechny
Norsk Rikskringkasting (NRK) v současnosti provozuje pět televizních a patnáct rozhlasových stanic.
Kdyby se norští posluchači dožadovali dalších stanic z už tak široké nabídky, nebude to tak snadné jako dosud. Norští poslanci odhlasovali zákon, podle kterého o nových stanicích NRK musí hlasovat vláda. Týkat se to může všech mediálních služeb, tedy i internetových projektů. Podle politiků by ale nový zákon neměl být překážkou pro inovace, vývoj, plánování nových programů a služeb v NRK. Naopak odborníci tvrdí, že tak zvaný předpis "Kringkastingsforskriften" by se měl změnit ještě před tím, než bude nové nařízení zavedeno.
Jak naladit norské kanály v ČR?
NRK vysílá sice na satelitu THOR 0,8° W,. Volně můžete naladit nejen všechna norská rádia NRK, ale také soukromé stanice P4 a Radio Norge. Jedinou volnou TV stanicí je tlumočení do znakové řeči (nepočítám-li náboženskou Visjon Norge). Kromě tlumočnic také uvidíte právě vysílaný program v malém okně v pravém horním rohu obrazovky. NRK Tegnspråk naladíte na transpondéru 11,372/V.
Ostatní programy jsou kódované systémem Conax, Videoguard. Pro plný přístup ke všem norským programům (NRK, TV2, TV Norge, a dalším) je potřeba mít dekodér s dekódovací kartou norských poskytovatelů Canal Digital nebo Viasat. Karty bývají velmi drahé. Obsahují v sobě roční "veřejnoprávní" poplatek, který je 2.334,96 NOK pro rok 2009.
Satelitní cestu ale porazí internet. Díky NettTV si na síti zpětně přehrajete všechny hlavní zpravodajské relace i výběr pravidelných pořadů.
Digitální Norsko Jestli se při cestě po Norsku budete chtít naladit televizi pozemní cestou, pak už pochodíte jen s digitálním tunerem. Všechny vysílače v zemi jsou kompletně digitalizovány. Analogové vysílání v Norsku definitivně skončí 1. prosince 2009 vypnutím starých vysílačů v kraji Finnmark. Přesto asi 5% diváků zůstane bez digitálního pokrytí z důvodu složitého norského terénu. Ti pak dostanou zdarma satelitní komplet pro příjem televize a základní programová nabídka pro ně bude také zdama. Podmínkou je pouze trvalé bydliště v takovýchto hluchých místech digitálního pokrytí.