Norge.cz a CinemArt vás zvou na festival severského filmu v Praze. Podzimní večery od 30.10. do 5.11. patří filmům, které spojuje místo vzniku - sever Evropy. Finské, švédské, dánské, islandské nebo norské filmy si vyberete v týdenním programu. Zaujmou vás také cestovatelské přednášky. Těšíme se na vás!
Desáté vydání této akce prezentuje současnou skandinávskou kinematografii. NORDFEST konající se vždy dvakrát do roka (na podzim a v zimě) je pokračováním úspěšné přehlídky Týden severských filmů. Akce probíhá ve spolupráci se Skandinávským domem. Celkem bude uvedeno osmnáct titulů ze severských zemí. Diváci se můžou těšit na předpremiéry: inteligentní akční thriller nabitý černým humorem z prostředí zasněžených drsných norských hor Boj sněžného pluhu s mafií (Norsko 2014, režie Hans Petter Moland) a zábavný příběh ze Stockholmu 80. let o dospívání tří třináctiletých děvčat, síle jejich přátelství a o nesmrtelnosti punku My jsme nejlepší! (Švédsko 2013, režie Lukas Moodysson). Promítat se budou také nejúspěšnější tituly z tradičního cyklu v Evaldu Severský filmový čtvrtek: emotivní melancholický snímek - komedie Muž, který miloval Yngveho (Norsko, 2008, režie Stian Kristiansen) a strhující dánský thriller Tak trochu jiná lovestory (Dánsko 2007, režie Ole Bornedal).
Chybět nebudou rovněž přednášky o cestování po zemích Severu a jejich kultuře, na které opět je vstup zdarma. Jednotné vstupné na filmové představení činí 99,- Kč.
Přednášky o cestování po zemích Severu a jejich kultuře (na přednášku je volný vstup do kina Evald):
Cesta na Sever III - Island (Nordfest)
Jak viděli Island jeho dávní čeští návštěvníci? Která místa navštívili a jak smýšleli o jeho obyvatelích? Jaké zprávy o svérázných Islanďanech a jejich životních zvycích nám zanechal Daniel Strejc Vetter, který ostrov navštívil v první polovině 17. století? A jak na jeho dílo navázal Jan Josef Svátek, jehož Ultuma Thule vyšla roku 1913? Čím zapůsobila země ohně a ledu na učitele měšťanské školy Karla Zákouckého? Komu posílal Islandské dopisy Zdeněk Němeček? Pojďte se vydat v literárních stopách dávných českých cestovatelů za poznáním pohádkově krásné země ledovců, sopek a vodopádů. Možná zjistíte, že mnohé se za tu dobu ani moc nezměnilo. Čtení ze starých cestopisů po Islandu doplní promítání fotografií z dob dávno minulých i ze současnosti. Původní autorský pořad Skandinávského domu.
Ema mele o Severu (Nordfest)
Blogerka Ema mele (http://emamele.wordpress.com) píše k pobavení kamarádů i občasnému rozptýlení dalších čtenářů historky ze života. Sebeironické, protože brát se vážně jí připadá poněkud omleté. Lakonické, protože nesnáší zbytečné řeči. Provokativní, protože boření tabu je adrenalin a kvůli pointě by upsala duši ďáblu. Na autorském čtení v rámci Nordfestu za doprovodu fotek z Finska a Švédska přednese politicky nekorektní historky spojené se Severem, severskou povahou, kulturou i jazyky. Čtení se koná pod záštitou Skandinávského domu.
Na lyžích napříč Grónskem (Nordfest)
Grónský pevninský ledovec... Jak ve skutečnosti vypadá ten velký bílý flek na mapě? Žijí tam vnitrozemští obři a další bájné bytosti z inuitských mýtů a pověstí? Dovedete si přestavit, co to znamená jít osmadvacet dní na lyžích v třicetistupňových mrazech, neustálém větru a sněhových bouřích, kdy Vaším jediným pětihvězdičkovým hotelem je malý stan, který si vezete s sebou na saních zvaných pulk? To vše a mnoho dalšího se dozvíte z přednášky Zdeňka Lyčky, bývalého českého velvyslance v Dánsku (2008-2013), který se třemi dánskými kamarády přešel v roce 2011 Grónsko ze západu na východ.
Nákupní 1462
252 42 Jesenice, ČR
Tel. : + 420 776 004 659
michal@norge.cz
www.norge.cz