Norské ostrovy Svalbard (Špicberky) zasáhlo ve čtvrtek 21. února v ranních hodinách silné zemětřesení. Otřesy potvrdil i institut NORSAR. Epicentrum zěmětřesení bylo v hloubce asi 10 km pod hladinou moře. Síla otřesů byla 6,2 stupně Rychterovy škály. Zěmětřesení pocítili také obyvatelé Longyearbyen, hlavního města souostroví. Podle svědků se domy třásly obyvatelé byli probuzeni cinkajícími skleničkami. Celý úkaz trval asi minutu. Otřesy zaznamenaly i přístroje v americkém státě Nevada.
Přestože jde o tak silné otřesy, seizmologové zůstávají klidní. Podle nich nejde o nic neobvyklého. Pouze upozorňují, že může následovat několik mírnějších otřesů. Podle norských odborníků se jednalo o nejsilnější zěmětřesení v moderní historii Norska. Zatím poslední podobně silné otřesy postihly tuto oblast 18. ledna 1976, kdy přístroje naměřily 5,5 stupně.
Kdyby k takto silným otřesům došlo v hustě obydleném území, určitě by způsobilo velkou katastrofu. V oblasti souostroví Svalbard ale žádné větší škody nezpůsobilo. Pro srovnání bylo zemětřesení asi 1000x slabší než otřesy v Asii, které způsobily ničivou vlnu tsunami. Geoložka Karoline Bælum pro list Aftenposten dodala, že tento úkaz byl jen takovým připomenutím, že geologie ještě není mrtvá věda.
Nákupní 1462
252 42 Jesenice, ČR
Tel. : + 420 776 004 659
michal@norge.cz
www.norge.cz