Nejdelší turistická cesta v Norsku lemuje pobřeží po silnici číslo 17. Jde o alternativu k rychlejšímu spojení se severem Norska po E6. Tuto cestu si tedy vyberte jen v případě, že máte dostatek času. Krajina je tu okouzlující a není radno ji jen tak prosvištět v autě za volantem. Navíc vás čeká celkem 6 trajektů, aby byl dojem z pobřežní cesty úplný. Kam také spěchat, když jste na dosah oceánu a v objetí horských vrcholků hned u pobřeží. Trasa Helgelandskysten je bohatá i na tradice, legendy a příběhy, jako třeba sága O sedmi sestrách, kde se mluví i o "děravé" hoře Torghatten u města Brønnøysund. A najdeme tu také místo z listiny světového dědictví UNESCO, ostrovy Vega. Zastavte se také u jednoho z několika mořských proudů, které vznikají při přílivu a odlivu masy vody z úzkých fjordů a zálivů. Jedním z nich je třeba Godøystraumen. Cestou po silnici 17 pak protnete polární kruh a turistiky chtiví z vás se projdou k ledovci Engenbreen, splazu druhého největšího norského ledovce Svartisen. Pak už míříte vstříc půlnočnímu slunci až k nejsevernější stanici norské železnice, městu Bodø. Těsně před ním, ale ještě nezapomeňte na nejsilnější mořské proudy - Saltstraumen.
Strmé horské štíty, bílé písčité pláže, sytě zelené střechy, zapadlé rybářské vesničky, sušáky plné tresek, prostě moře kontrastů. Norsko si své největší poklady schovalo právě na souostroví Lofoty. A nezapomeňte se vyfotit u cedule v poslední vesnici na ostrovech - Å (v norštině je to poslední písmeno v abecedě). Hlavní trasa vede po silnici č. 10, ale doporučujeme odbočit kam jen to bude možné. Nejkrásnějšími odbočkami pak jsou vesnice Reine, Nusfjord, Henningsvær, Eggum, Kabelvåg nebo výhledy na Austnesfjorden a Raftsundet či mořské proudy Gimsøystraumen. Lodí se pak určitě vypravte do Trollfjordu. Kromě malých rybářských lodí si můžete vybrat i velký "parník" z flotily pobřežních expresů Hurtigruten.
Souostroví Vesterålen navazuje na možná populárnější Lofoty. Na ostrově Andøya se ocitnete na hraně mezi oceánem a pevninou s nádhernými výhledy na nekonečnou vodní plochu nad kterou se v létě rádo ukazuje půlnoční slunce. V kontrastu s bílými písčitými plážemi si budete připadat jako na jihu Evropy a ne vysoko za polárním kruhem. Pozoruhodná "rozštípnutá" hora Bukkekjerka leží hned vedle silnice u vesnice Børra. Zajímavým místem je i rybářská vesnička Bleik s písčitou pláží a blízkou ptačí horou Bleiksøya, kterou obývá 40 000 papuchalků i početná kolonie mořských orlů. Hezký výhled na oceán i ptačí horu si dopřejte z krásně ztvárněného odpočívadla Kleivodden. Když se vám poštěstí, tak tu z auta uvidíte velryby u pobřeží, ale jistější bude se za nimi vypravit lodí. Z Andenes vyplouvají velrybářské výpravy každý den. Norsko tu má dokonce svou vesmírnou základnu Andøya Space Center. Několikrát za rok odtud startují malé rakety se sondami a vypouštějí tady i menší či větší meteorologické balony. Jinak je místo určeno pro výzkum polární záře. Atrakcí pro děti i dospělé je Spaceship Aurora, kterou se můžete proletět polární září. Povinností je pak přístav Andenes s překrásným majákem.
Ačkoli Andenes vypadá jako město na konci světa, trajektem se odtud v létě dostanete hravě do vesničky Gryllefjord, abyste mohli ve svém putování pokračovat. Tentokráte po vyhledávaném rybářském ostrově Senja. Silnice kopíruje pobřeží abyste hltali rozmanitost krajiny. Hezká vyhlídka v Bergsbotn s vysutou lávkou nad Bergsfjordem. Další zastávkou pro vás bude Tungeneset, odpočívadlo s vyhlídkovým chodníkem postaveným ze sibiřského modřínu.
Nechte se zlákat i odbočkami do rybářských vesniček Mefjordvær a Husøy. Zvláště osamocená ostrovní vesnička Husøy vás ohromí, protože vypadá jako z pohádky. Až donedávna byl ostrůvek dostupný pouze lodí. Dnes ho s pevninou spojuje silnice na náspu z kamení a tunel. Bydlí tu jen několik stálých obyvatel, ale vesnice se počítá mezi nejvýznamnější rybářské cíle.
Málo navštěvovaná alternativa k přeplněnému Nordkappu. Přitom cesta po poloostrově Porsanger až do obce Havøysund je mnohem rozmanitější, než turisty naučená E69 směr Nordkapp. Silničkou č. 889 vinoucí se na okraji moře si projedete větrem a deštěm ošlehanou krajinu severního konce Evropy. Místo k zastávce bude určitě Lillefjord s novým mostem pro pěší a cestou k vodopádu. Kuriózní závětrné boxy u břehu moře objevíte u Snefjordu. Vždy se tu schováte před větrem ať už fouká odkudkoli. Prý je tu i dobré místo na rybaření, především k chytání lososů. Znaveni cestováním si určitě rádi odpočnete u architektonického skvostu v podobě odpočívky u pláže Selvika. Cesta končí v Havøysundu, který zažívá rozruch snad jen při přistání lodní linky Hurtigruten. Tou se můžete vypravit dále směrem k Honningsvågu a na Nordkapp. Jinak je Havøysund poklidná rybářská víska s větrnou elektrárnou na vršku Gavlen a vyhlídkou na Barentsovo moře při svitu půlnočního slunce nebo polární záře za polární noci.
Daleko na severu a nejjižněji v Norsku. Právě tam se ocitnete při putování po poloostrově Varanger kolem nejsevernějšího norského národního parku stejného jména. Cílem je osamělá vesnice Hamingberg, která bývá od listopadu do května odříznutá sněhem. Proto je silnice sjízdná jen v letním období. A proč sem tedy jet? Protože místy až měsíční krajina za to opravdu stojí. A Norové vám budou vděční, že jste zavítali až sem. Navíc Varanger patří mezi místa s početnými ptačími koloniemi. Na několika místech podél cesty narazíte na dřevěné pozorovací domky. Zastavte se, určitě nebudete litovat. Jedinečný mix kultury Sámů, přistěhovalců z Ruska a Finska a nehostinná příroda dává místům na poloostrově Varanger až magický nádech. Až mrazivý pocit ve vás vyvolá pamětní místo Steilneset, které připomíná 91 obětí, které byly odsouzeny a upáleny za čarodějnictví. Vstříc severu potkáte jen dvě větší obce, na místní poměry možná až "města" s podobnými názvy, Vardø a Vadsø. I sem ale přijíždí lodě Hurtigruten, které vás mohou přiblížit civilizaci.
Norské vydavatelství Nordeca vydalo přehledné mapy jednotlivých turistických cest a praktickými informacemi s popisem zajímavých míst na trase. Mapy jsou v měřítku od 1:50 tis do 1:105 tis. Přibaleno je i 5 širokoúhlých pohlednic. Mapy série Nasjonal Turisveger i další turistické mapy vydané v Norsku najdete v našem obchodě.
Nákupní 1462
252 42 Jesenice, ČR
Tel. : + 420 776 004 659
michal@norge.cz
www.norge.cz